dentysta dla dzieci

2019-02-18

Dentysta dla dzieci - jaki powinien być?

Jako rodzic musisz mieć świadomość, że dobry dentysta dla dzieci to skarb. To właśnie pierwsze zetknięcia ze stomatologiem mogą sprawić, że twoje dziecko przez całe dziecko będzie chciało chodzić do dentysty, myć zęby, dbać o higienę jamy ustnej. Dentysta dla dzieci nie może być wybierany pochopnie - to wcale nie takie proste. Musi cechować go dobre podejście do dzieci, dzięki któremu sprawi, że cała wizyta stomatologiczna stanie się pewnego rodzaju przygodą, za którą nie idą żadne obawy. Jaki więc powinien być idealny dentysta dla dzieci http://dentystadladzieciwarszawa.pl/ ?


Dentysta dla dzieci, do którego postanowisz zapisać swoje dziecko, musi spełniać twoje wszelkie oczekiwania. Nie bój się zmieniać raz wybranego gabinetu, jeśli zauważysz, że nie podchodzą tam do maluchów w odpowiedni sposób - masz do tego prawo. Dentysta dla dzieci jest tam dla twojego dziecka i dla ciebie, nie odwrotnie. To właśnie on ma pomóc ci wypracować u twojego dziecka odpowiednie nawyki higieniczne i sprawić, że nie będzie się ono bało zabiegów dentystycznych w przyszłości.


Dobry dentysta dla dzieci - więcej niż zawód


To, że zarówno twój, jak i dentysta dla dzieci, muszą mieć odpowiednie wykształcenie, jest oczywiste. Jeśli nie znajduje się w oficjalnym i ogólnodostępnym rejestrze NILu, nie może przyjmować w gabinecie. Nie oznacza to jednak, że bez zastanowienia możesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, do którego sam chodzisz. Dlaczego nie? Nie wszyscy stomatolodzy bowiem mają właściwe podejście. Dentysta dla dzieci musi nie tylko umieć prawidłowo założyć plombę czy wypiaskować zęby - przede wszystkim musi umieć rozmawiać z dziećmi, budzić ich zaufanie, przyciągać uwagę.


Dentysta dla dzieci stoi przed trudnym zadaniem - sprostać oczekiwaniom małych, bardzo wymagających pacjentów. Jego głównymi cechami muszą zatem być serdeczność, ale i kreatywność. Dziecko potrzebuje trochę czasu, by oswoić się z zupełnie nieznaną mu dotąd przestrzenią i dobry dentysta dla dzieci z pewnością nie będzie mu w tym przeszkadzał, a jeszcze podejmie próbę odpowiedzi na wszystkie wątpliwości, które pojawią się w małej główce. Co więcej, dobry dentysta dla dzieci interesuje się tym, co jest najważniejsze dla samego pacjenta - zapyta zatem o przedszkole, kolegów z grupy czy ulubioną zabawkę. Chodzi o to, by zbudować nić porozumienia i zaufanie, by dziecko przychodziło chętnie na kolejne wizyty kontrolne.


Równie istotne jest samo właściwe przygotowanie gabinetu. Celem jest zbudowanie dobrych emocji i pozytywnych skojarzeń. Dzieci docenią z pewnością zabawki, które odciągną ich uwagę i sprawią, że znacznie mniej będą się nudziły w trakcie oczekiwania na wizytę. Dobrą praktyką jest również mała nagroda na koniec wizyty - wystarczy mały samochodzik czy niewielka laleczka, by dziecko czuło się docenione i chciało tu wrócić. Dobry dentysta dla dzieci wie, jak doceniać pacjentów.


Emocje rodzica - czy mają znaczenie?


Dentysta dla dzieci może zrobić wszystko, co w jego mocy, by dziecko miło dobre skojarzenia z jego pracą, ale jeśli rodzic będzie burzył zaufanie u swojego dziecka, nic z tego nie wyjdzie. To wciąż bardzo duży i powszechny problem - uważamy dentystów za przerażających lekarzy, bo sami doświadczyliśmy w ich gabinetach niemiłego traktowania w przeszłości. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie dentysta dla dzieci znacznie bardziej liczy się z małym pacjentem i przekazywanie dziecku strachu niszczy całe jego starania.